Ayakkabı Bakım Ve Kullanım Klavuzu

Ayakkabı Bakım Ve Kullanım Klavuzu

AYAKKABI BAKIMI NASIL YAPILIR? AYAKKABI KULLANIM TALİMATI

Doğru malzeme ve tekniklerle yapılan temizlik, ayakkabı bakımı,  ayakkabıların ömürlerini uzatacaktır.

Ayakkabı nasıl kullanılmalıdır. Ayakkabı bakımı nasıl yapılır? Ayakkabı bakımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Tüm sorularınızın cevabı Rüya Kundura’da!

 1. Ayakkabı kullanım amacına uygun olarak kullanılmalıdır.
 2. Ayakkabının emmiş olduğu ter 24 saatte buharlaşır. Bu nedenle ayakkabınızı 1 gün ara ile giymeniz daha uzun kullanım olanağı sağlar.
 3. Ayakkabı rutubetli ortamlarda bekletilmemelidir.
 4. Ayakkabılar dinlendirilirken veya muhafaza edilirken mutlaka kalıba koyulmalıdır.
 5. Üzerinde “yıkanabilir” ibaresi olmayan ürünleri lütfen yıkamayınız.
 6. Ayakkabılar çamaşır makinesinde ve elde kesinlikle yıkanmamalıdır.
 7. Ayakkabınızın temizliğini yaparken üzerindeki mevcut kir veya çamuru hafif nemli bir bezle silmeniz önerilir.
 8. Islak ve nemli ayakkabılar mutlaka oda ısısında muhafaza edilmelidir. Kalorifer , güneş ışığı vb. gibi kurutma işlemlerinde ayakkabının yapışma yerlerinde açma, deride çatlama, leke ve şekil bozukluğu olabilir.
 9. Her türlü ayakkabı üzerinde “su geçirmez özelliği mevcuttur” ibaresi yok ise yağmurlu ve karlı havalarda su geçirebilir.
 10. Kösele tabanlı ürünler yağmurlu ve karlı havalarda kullanılmamalıdır. Aksi takdirde kösele yumuşar ve belli bir süre sonra aşınmaya başlar.
 11. İç astarında sentetik malzeme kullanılan ayakkabıların koku yapması ve su alması muhtemeldir.
 12. İşlentisiz doğal derilerde, açık renkli olan ürünlerde (Vizon, Gri , Mavi, Yeşil, Kırmızı, Sarı vb. ) boya ve bakımlarından sonra renklerinde koyulaşmalar meydana gelebilir.
 13. Doğal deri, sentetik ürünleri ( süet, nubuk, rugan vb) periyodik olarak bakım malzemeleri ile temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir.
 14. Süet , nubuk vb ayakkabıların bakımı düz derilere göre daha hassastır. Temizlik ve bakımı mutlaka fırça, silgi ve bakım ürünleriyle yapılmalıdır. Slikon bazlı spreyler kullanılmamalıdır.
 15. Deri ayakkabılar kendi renginde boya ve natural cila ile cilalanmalıdır.
 16. Ayağın aşırı terlemesinden dolayı ayakkabı üzerinde oluşabilecek giderilmesi mümkün olmayan lekeler üretim hatası değildir.
 17. Bağcıklı ayakkabılar bağcıkları açılarak giyilmeli ve çıkartılmalıdır. Ayakkabıyı mutlaka çekecek kullanarak giymemiz gerekir. Elinizle veya üzerine basarak giyilmeye çalışılan ürünlerde topuk kısmında yırtılma, bombe kırılması, dikiş sökülmesi ve deride deformasyon oluşmasına sebep olur.
 18. Ayağınızın şekli ve yürüyüşünüze bağlı olarak deride kırışıklıklar oluşabilir. Bunun aza indirgenmesi için ayakkabılarınızın formuna uygun kalıpta muhafaza edilmeli; kendi renginde veya doğal cila ile cilalanmalıdır.
 19. İç astarlı ve astarsız ayakkabılar hakiki deriden imal edildiği için sağlığınızı bozabilecek kimyasal katkılar içermez ve terlemeye bağlı nedenlerden derinin rengi ayak ve çoraplara çıkabilir.
 20. Dolayısıyla astar rengine uygun çorap rengi tercih etmenizi öneririz.

En Trend Bayan Ayakkabı Modelleri

Ayakkabı bakımı nasıl yapılır?

Her ayakkabının bir ömrü vardır, bir süre sonra eskimeye ve kullanılmamaya başlar. Ancak uygulayacağınız bazı yöntemlerle ayakkabınızın ömrünü uzatabilirsiniz. İşte sizlere ayakkabı bakımının yolları…

Severek aldığınız ayakkabının daha bir yılını doldurmadan eskimesini istemiyorsanız bu tavsiyeleri uygulayabilirsiniz.

1- Ayakkabı kokusuna karşı kuru şampuan ve bebek pudrası

Kuru şampuanı terlemeyi önlemek için doğrudan ayaklarınıza sürebilir veya kötü kokuyu emmek için ayakkabınızın içine püskürtebilirsiniz. Ayrıca bebek pudrası ile oluşan kötü kokudan da kurtulabilirsiniz.

2- Ayakkabılarınızı parlatmak için hidrojen peroksit ve soda
kullanın

Beyaz kanvas ayakkabılarınızı temizlemenin en etkili yollarından biri ev yapımı su, kabartma tozu ve hidrojen peroksit karışımı uygulamaktır. Birkaç saat bu karışımı ayakkabınıza sürerek bekletin. Daha sonra nemli bir bezle çıkarın.

3- Lekelerden kurtulmak için izopropil alkol kullanın

Temizleyici özellikleri sayesinde, izopropil alkol tıp, eczacılık, otomobil ve kozmetik üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca deri ayakkabılarınızdaki lekeleri çıkarmanızda oldukça etkilidir.

4- Kötü kokudan kurtulmak için çay poşeti kullanın

Çay poşetlerini ayakkabılarınıza koyduğunuzda kötü kokuyu yok edecektir.

5- Ayakkabılarınızın şeklini korumak için uzun şişelerden yararlanın

Ağırlıkları ve boyları sayesinde ayakkabıların içine yerleştirilen şişeler bir kalıp gibi kolayca ayakkabıların şekillerini korumaya yardımcı olurlar.

6- Yağ lekelerinden kurtulmak için yulaf unu kullanın

Yağ lekelerine biraz yulaf unu sürün ve süet ayakkabılarınızın mucizevi bir şekilde temizlenmesini izleyin.

7- Ayakkabılarınızı korumak için saç kremi kullanın

Az miktarda saç kremi, sadece deri ayakkabılarınızı cilalamaya ve nemlendirmeye yardımcı olmayacak, aynı zamanda ayakkabıları koruyacaktır.

8- Ayakkabıları temizlemek için oje sökücü kullanın

Kanvas ayakkabılarınızın altını temizlemek isterseniz pamuklu ped üzerine bir miktar oje sökücü sürün ve ayakkabınızı hafifçe ovun.

9- Hoş olmayan bir koku oluşmasını önlemek için sabun kullanın

Hoş olmayan kokuları emmesi için ayakkabıların içine sabun koyun.

10- Ayakkabılarınızı parlatmak için gazete kullanabilirsiniz

Siyah beyaz bir gazeteyi sıkıştırarak top yapın ve siyah ayakkabılarınızı onunla parlatın.